Ergenlik çocukluktan erişkinliğe bir geçiş dönemidir. Bu dönem, fiziksel, duygusal, sosyal ve hormonal birçok değişimi de beraberinde getirir. Bunların sonucu olarak ergenler; aile içinde, arkadaşlık ilişkilerinde ve okul hayatlarında zorluklar yaşayabilirler. Bunlar genellikle uyum sorunları, iletişim sorunları, öfke kontrol zorlukları, bağımlılık, kendine zarar verici davranışlar, sınav kaygısı gibi şekillerde görülmektedir.

Yeni bir kimlik oluşturmaya başlayan ergen, özellikle sosyal ilişkilerinde kendini var etmeye çalışır. Bu nedenle, bir gruba dahil olmak, kabul edilmek ve beğenilmek ergenin hayatında önemli bir yer tutar; aile daha geri planda kalır ve ergen anne babayı daha çok eleştirir, onlara karşı çıkma eğilimine girer.

Ergenlere yönelik psikolojik destek sürecinde hedeflenen; aile içi dinamiklerin ergenin yaşadığı zorluklar üzerindeki etkilerini anlamak, ergenin birey olma sürecine destek olmak ve dönemin getirdiği duygusal ve fiziksel değişikliklerle daha etkili bir şekilde başa çıkabilmesini sağlamaktır.

Ergenlere yönelik verilen psikoterapi hizmeti 12-21 yaş aralığını kapsamaktadır. Uzmanın çalışma şekline göre değişen belirli aralıklarla aileyle görüşmeler de düzenlenir.

Çalıştığımız Alanlar (Ergen)

● Kaygılar, Korkular
● Depresyon, Mutsuzluk
● Davranış ve Uyum Sorunları
● Risk İçeren Davranışlar
● Öfke Sorunları
● Kendine Zarar Verme
● Okul/Meslek Seçimi
● Bedensel Algı ile İlgili Şikayetler
● Aile İlişkilerinde Sorunlar
● Arkadaş İlişkilerinde Sorunlar
● Akademik Sorunlar
● Sınava Hazırlık ve Sınav Kaygısı
● Kimlik Gelişim Sorunları
● Tramvatik Yaşantılar
● Boşanma Süreçleri

Online Kayıt Formu

Bilgilerinizi giriş yaparak sistemimize online kayıt olabilir. Uzmanlarımız tarafından incelendikten hemen sonra sizinle iletişime geçilecektir.