RÜVEYDA İNCE ENGİN

Uzman Psikolojik Danışman
Ergen, Yetişkin, Çift ve Aile Psikoterapisti

2006 senesinde, Uludağ Üniversitesi ‘Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık’ bölümünde lisans, 2010’da ise İstanbul Ticaret Üniversitesi ‘Uygulamalı Psikoloji’ bölümünde yüksek lisansını tamamlayarak uzmanlığını almıştır. “6-13 Yaşları arası İkiz Çocukların Benlik Kavramları ile Aile İşlevleri ve Doğum Özellikleri İlişkisinin İncelenmesi” üzerine yaptığı, bilimsel araştırma; “İkiz çocuk psikolojisi” ile dünya literatürüne girmiş sayılı çalışmalardan biri olmuştur. 2007-2018 yılları arasında rehabilitasyon merkezleri ve özel okullarda psikolojik danışman ve yönetici olarak çalışmıştır.

2010 senesinde, EFTA-Avrupa Aile Terapisi Derneği tarafından sertifikalanan, 500 saatlik, “Sistemik Aile Terapisi” eğitimime başlamıştır. ISIS (Israel Family Therapy, Coaching and Mediation Centre) & BAÇED ile verilen Çift ve Aile Terapisi temel ve ileri seviye eğitimlerini tamamlamıştır. Ayrıca “Çözüm Odaklı Terapi”, “Terapötik Kartlar Eğitimi” ve “Sanat Terapisinin Danışmanlıkta Kullanımı” gibi birçok eğitimi de aynı kurumda tamamlamıştır.

Rorschach ve Projektif Testler Derneği çatısı altında, C.A.T, T.A.T ve Rorschach uygulama eğitimlerini almıştır. Ayrıca, eğitimini 2014 yılında tamamladığı, CAS (Cognitive Asesstment System) Testi uygulayıcısı sertifikasına sahiptir.

2007-2011 seneleri boyunca, Doç. Dr. Tamer Ergin’den, İstanbul Üniversitesi’nde, Dikkat Eksikliği ve Öğrenme Güçlüklerine Yeni Yaklaşım”, “Pass-Prep Teorisi ve Bilişsel Müdahale Programı Planlama ve Süpervizyon” eğitimlerini almıştır. Family Psychological Services P.C. Dr. Carol & Byron Norton’dan Play Therapy”, temel eğitimi alarak çocuklara ulaşmada farklı bir bakış açısı geliştirdiği oyun terapisi eğitimine almıştır. 2019 senesinden itibaren, Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde, EMDR Temel Eğitim ve İleri düzey Sertifika programlarını tamamlamış ve akreditasyon için süpervizyonlarına devam etmektedir.

 

Ergen, yetişkin, çift ve ailelerle olan çalışmalarında temel ilgi alanları, travmalar, kaygı bozuklukları ve ilişki problemleridir. Sistemik aile terapisi, psikodinamik psikoterapi, EMDR terapisi ve stratejik terapiyi entegre ederek çalışmaktadır. Aynı zamanda anne-baba ve öğretmen eğitimlerini ve meslektaşlara yönelik eğitim çalışmalarını da sürdürmektedir.

 

Üye olduğu dernekler:

  • Türk Psikolojik Danışmanlar Derneği (TÜRK PDR-DER)
  • Rorschach ve Projektif Testler Derneği
  • Çift ve Aile Terapileri Derneği (ÇATED): Kurucu üye, eğitim komitesi ve toplumsal travmalar komitesinde aktif görevli
  • Türkiye EMDR Derneği: Toplumsal travmalar yardımlaşma komitesinde aktif görevli